Rólunk
ÜtÅ‘s válaszokat adunk a járványok korában
Küldetésünknek tekintjük a járványok elleni védekezés fejlesztését. Hiszünk az egyszerű megoldások erejében, valljuk hogy a kutatási lehetÅ‘ségek kiszálesítésével és a diagnosztikai rendszerek biztonságosabbá tételével segíthetjük hazánk biovédelmi stratégiáját.
Történetünk
2020-ban kitört a koronavírus járvány Magyarországon. Azonnal nekivágtunk, hogy tudásunkkal, erÅ‘nkkel segítsük a járványügyi védekezést; a COVID-19 diagnosztika és terápia egyplatformú innovatív fejlesztésével.
A járványok korában Magyarország stratégiai érdeke, hogy biológiai védelmi képességeit önálló módon kiépítse és fejlessze. A COVID-19 járvány megmutatta, hogy jelentÅ‘s biológiai védelmi képességek szükségesek a hatékony és gyors reagáláshoz.
​
Dr. Hetényi Roland és dr. Hanna Dániel a Nagy Lajos Gimnáziumban érettségiztek. Annyi különbséggel, hogy egyikük Pécsett, másikuk Szombathelyen. Már záróvizsgáikra készültek a PTE Általános Orvostudományi Karán, amikor beütött a koronavírus-járvány. Hetényi Roland és Hanna Daniel ekkor úgy döntöttek, hogy orvosi tudásukkal azonnal nekilátnak segíteni.
A koronavírus elleni vakcinák hatékonyságának méréséhez projektet terveztek. Már évekkel ezelÅ‘tt, az anatómia szigorlatokra készülve kovácsolódtak össze, azóta számos sikertörténet kapcsolódik hozzájuk. Egyetemi jegyzeteket fejlesztettek, emelt szintű fizika és kémia érettségire készítettek fel középiskolás csoportokat. Többek között a Mint-A-Parlament nevű országos jogalkotó versenyt kétszer megnyerték csapatukkal, törvényjavaslatukat pedig az egészségügyi tárca befogadta, ezzel megteremtve a tüdÅ‘rákszűrés jogi kereteit. Érdekesség, hogy Hetényi Roland ükapja, az a Nendtvich Andor, aki annak idején 30 éven át volt Pécs polgármestere.
​
A COVID-19 kitörésekor, záróvizsgáikra való készülés közben éjjelente rajzoltak kifejlesztendÅ‘ eszközökhöz terveket, kísérleti leírásokat írtak. 2020 júliusában megszerezték diplomájukat. Mindeközben jelentkeztek PhD hallgatónak a Pécsi Tudományegyetemre, valamint kutatóorvosok lettek az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóságán. A kihívásra megszületett megoldások gyors megvalósíthatóságához 2020. augusztusában már a RoLink Biotechnology Kft. is megalapításra került. A startup elsÅ‘dleges célja hazánk biológiai védelmi képességének fejlesztése. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium COVID-Alapjától támogatást nyertek, azonnal nekiláttak a munkának, és ma már 5 vírusellenes technológia és szabadalom is köthetÅ‘ a nevükhöz. A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriummal szoros együttműködésben dolgoznak, és a gyakorlatban valósítják meg az ipari és egyetemi világ összekapcsolását.
A RoLink Biotechnology Kft. COVID-projektjében (2020-2.1.1-ED-2020-00100) már bizonyította a technológia alkalmazhatóságát klinikai környezetben. Az általuk kifejlesztett UV-inaktiváció alkalmas a vírusok teljes inaktivációra, ezzel feloldva a magas biológiai biztonságú laboratóriumok jelentette kapacitáskorlátot, egyidejűleg diagnosztikai tesztfejlesztéshez és vakcinafejlesztéshez teremt alapot. Állatkísérletben igazolt vakcinapotenciál, klinikai környezetben igazolt diagnosztikai fejlesztés.
A médiában megjelent hírek alapján a közelmúltban személyes megkereséseket kaptak nagy nemzetközi szervezetetktÅ‘l, majd biotech cégektÅ‘l is megkeresés érkezett, azonban a COVID-járvány kezdete óta és hitvallásuk alapján kiemelt szándékuk, hogy tudásuk és a kialakított technológiák hazánk kiváltsága maradhasson.
​